Domů > Ako pomáhame > Strata vlasov – príčiny a dôsledky
  •  STRATA VLASOV U ONKOLOGICKÝCH PACIENTOV

Strata vlasov najčastejšie postihuje pacientov, u ktorých bol nájdený zhubný rakovinotvorný nádor. Títo pacienti musia podstúpiť liečbu chemoterapiou, pri ktorej je bohužiaľ veľmi častým vedľajším účinkom vypadávanie vlasov. Tento stav väčšinou nastáva pár týždňov po začatí liečby. Je však prechodný a akonáhle liečba skončí, postupne začnú zase vlásky dorastať, dokonca v lepšej kvalite.   

  • ALOPÉCIA – CHOROBNÉ VYPADÁVÁNIE VLASOV

Druhou najčastejšou príčinou straty vlasov je neinfekčné ochorenie s názvom alopécia. Alopécia postihuje ženy, mužov, dokonca aj veľmi malé deti, a to buď vo forme preriedených vlasov, čiastočného vypadávanie vlasov alebo dokonca až úplnej straty vlasov. Pacienti bohužiaľ nie sú vždy vyliečení, lebo nie vždy sa darí určiť možnú príčinu. Príčiny tohto ochorenia sú totiž často neisté, vo väčšine prípadov tu hrá hlavnú úlohu genetika, stres, hormonálne zmeny či nesprávne stravovanie. U pacientov môže dochádzať vo väčšej či menšej miere k vypadávaniu vlasov, ale aj ochlpeniu. V prípade tvorby lysiniek často pacienti ako náhradu vlasov volia vlasové tupé, ktoré je aplikované len na holé miesto a inak dokonale splynie s ostatnými vlasmi. V prípade celkovej straty vlasov nosia pacienti parochne či podstupujú transplantáciu vlasov. Toto ochorenie má niekoľko druhov, ktorý majú vždy odlišný priebeh a predovšetkým inú príčinu.

  • androgénna alopécia – tento druh alopécie je najrozšírenejší a býva označovaný jednoducho ako plešatosť. Touto alopéciou trpia predovšetkým muži a je u nich považovaná za prirodzenú. Vo výnimočných prípadoch sa však môže vyskytnúť aj u žien. Zapríčinená je už vrodenými génmi a prejavuje sa tak, že v oblasti spánkov a na temene hlavy dochádza k zmenšeniu vlasových folikul. Následkom toho miesto vlasov rastú chĺpky, ktoré pripomínajú páperie, až celkom prestanú rásť a vznikne tak plešina.

  • alopécia areata – u tohto druhu alopécie dosiaľ nie sú známe jej príčiny a neexistuje tak ani účinná liečba. Postihuje ako mužov, tak ženy aj deti v akomkoľvek veku. Prejavuje sa vypadávajúcimi vlasmi v kruhových zhlukoch. Pravdepodobne je tento druh alopécia spätý so stresovými situáciami. Veľakrát môže tento druh alopécia končiť aj úplnou stratou vlasov, ktoré ale zvyčajne opätovne narastú. Avšak nezriedka sa môže vypadávanie opakovať.

  • difúzna alopécia – je alopécia, pri ktorej dochádza k pozvoľnej strate vlasov, väčšinou po prekonanom chronickom ochorení alebo ochorení s vysokými horúčkami. Často sa s týmto druhom alopécia stretávajú aj ženy po pôrode. Zvyčajne nedôjde k celkovej strate vlasov, ale ku zreteľnému preriedeniu. Táto alopécia môže byť vyvolaná určitými liekmi, predovšetkým antikoagulantami, psychiatrickými liekmi, ale aj užívaním perorálnej antikoncepcie. Všetky tieto lieky môžu spôsobovať oslabenie vlasov a viesť až k ich vypadnutiu. Ďalšou príčinou difúznej alopécie môže byť nesprávna funkcia štítnej žľazy a tiež zlé stravovacie návyky, typická je tak najmä pre anorexiu.

  • seboroická alopécia – tento druh alopécia sa prejavuje nadmernou tvorbou suchých lupín, prechádzajúcich v mastné lupiny pevne priľnuté na vlasoch až po veľmi silne mastnú pokožku s úbytkom vlasov. Tie zvyčajne dorastú, avšak cyklus sa opakuje približne za 3-4 mesiace. Príčiny sú prisudzované dedičným vplyvom, stresu, hormonálnym poruchám či nadmernému užívaniu živočíšnych tukov a príliš korenenej strave.

  • jazvová alopécia – ako je už z názvu zrejmé, tento typ alopécia sa prejavuje vypadávaním vlasov s tým, že v mieste poškodenej vlasovej folikuly sa objaví zjazvená pokožka. Bohužiaľ pacienti s týmto druhom alopécia prichádzajú o vlasy už natrvalo a doteraz nebola vynájdená spoľahlivá liečba. Príčinami vzniku jazvovéj alopécie bývajú niektoré zriedkavé ochorenia ako je sklerodermia, zápal vlasových folikulov, bakteriálne, vírusové alebo plesňové infekcie, ale napríklad aj pásový opar.

  • STRATA VLASOV PRI TRAUMATICKÝCH NEHODÁCH

Strata vlasov však môže postihnúť aj osoby, ktorých postihla nejaká traumatická udalosť. Často o vlasy prichádzajú ľudia pri veľmi ťažkých popáleninách alebo pri nejakých ťažkých úrazoch spôsobených mechanickým poškodením (najčastejšie dopravné nehody) či operácie hlavy. Niektorým pacientom po nejakej dobe, kedy dôjde k celkovej regenerácii pokožky, vlasy opätovne dorastú, ak je však koža zasiahnutá veľmi hlboko je bohužial strata vlasov trvalá. Títo pacienti následne podstupujú transplantáciu vlasov, ktorá je však veľmi finančne nákladné (od 600 do 3000 Eur) a nie vždy sú zaručené naozaj uspokojivé výsledky. Preto pomoc v podobe parochne ponúkame aj tejto skupine pacientov.

Facebook komentáre