Domů > O nás > Naša vízia

NAŠA VÍZIA

Vlasy – pre niekoho bežná súčasť každého človeka, pre niekoho jeho pýcha a najmä potom pre nežné pohlavie nenahraditeľný symbol ženskosti. Veľakrát si ani neuvedomujeme, ako ľahko o ne môžeme prísť. Nie nadarmo sa hovorí, že človek si váži vecí až potom, keď o ne príde. Len sa skúste zamyslieť nad otázkou, čo pre Vás znamenajú Vaše vlasy? Chodili by ste von medzi ľudí, aj keď by ste žiadne nemali?

My sa počas svojej práce dostávame do kontaktu so ženami s vypadávajúcimi vlasmi, pánmi s plešinou, ale aj s malými deťmi s hlavičkami, na ktorých ťažko nájdete vlások. Stretávame sa s mnohými osudmi, ktoré nie sú ani trochu úsmevné. Naopak sa nám pri nich vháňajú slzy do očí. Ale vieme, že plakať by tu nemalo cenu, skôr by to tomu dotyčnému len uškodilo. Každý chorý človek je originál, ale čo majú všetci spoločné, je túžba po obyčajnom a slobodnom živote. Nikto z nich si neželá, aby nás rozplakal, alebo aby sme ho začali ľutovať. Tento človek si prešiel stavom, keď musel predovšetkým prestať ľutovať sám seba a vo chvíli, keď žiada o pomoc, sa s týmto stavom už pravdepodobne vyrovnal. Napriek tomu v nás vždy títo ľudia prebúdzajú pocit ľútosti a chceme im nejako pomôcť…

A pretože len myšlienky nestačia, rozhodli sme sa ich uviesť v skutky prostredníctvom NF Daruj vlasy. Naše vízie, ktoré vkladáme do činnosti nadačného fondu Daruj vlasy, sú prosté. Chceme, aby ľudia, ktorí trpia stratou vlasov, či už vplyvom onkologickej liečby alebo vplyvom psychickej či kožnej choroby, mohli svoj život žiť rovnako plnohodnotne, ako keby boli úplne zdraví. Sami vnímame, čo pre ženy, deti, ale aj mužov môžu vlasy znamenať. Spravidla u žien platí heslo "vlasy sú korunou krásy", a s tým musíme súhlasiť. Aj keď samozrejme krásny je každý človek, a to vo vnútri. A hoci dnešná móda je značne pokročilá, stále pretrváva fakt, že človek bez vlasov vyzerá ako chorý človek. A tak je na neho, bohužiaľ, aj pozerané. To je pochopiteľne nepríjemné a zámerom prečo si zaobstarať parochňu je, aby tieto ľútostivé pohľady z ich okolia zmizli. A preto sme sa rozhodli, že im v tomto boji pomôžeme a Vy môžete pomáhať s nami! Naša podpora sa zameriava na pomoc pacientom, ktorý prišli o vlasy a to tak, že im chceme pomôcť získať parochňu na mieru úplne zadarmo. Aspoň týmto gestom im spoločne môžeme podať pomocnú ruku v ich ťažkej životnej situácii. Poďte do toho s nami!

 

Ako sa môžete zapojiť?

daruj-vlasy2Darujte vlasy

Ak darujete vlasy, budeme ich môcť odovzdať nášmu hlavnému partnerovi NF spoločnosti ProfiBeauty s.r.o., od ktorej získame financie na parochňu pre žiadateľa.

 

 

daruj-penize2

Podporte nás finančne

Vďaka Vašej finančnej podpore nám pomôžete zafinancovať výrobu parochne, ktorú pre nás zhotoví spoločnosť ProfiBeauty s.r.o. za zvýhodnenú cenu.

 

Čo je cieľom?

  • Pomoc onkologicky chorým pacientom, ktorí prišli o vlasy vplyvom vedľajších účinkov liečby

  • Pomoc pacientom, ktorí prišli o vlasy vplyvom alopécia

  • Pomoc pacientom, ktorí prišli o vlasy v dôsledku traumatickej udalosti (popáleniny, autonehody, operácie hlavy a pod.)

  • Pomoc deťom so závažným ochorením

SLOVO ZAKLADATEĽOV

Čo stojí za založením nadačného fondu Daruj vlasy?

Na túto otázku nie je úplne jednoduché odpovedať, ale ak by sme mali začať úplne od začiatku, od prvotnej myšlienky, tak musíme najprv spomenúť reakcia nášho okolia, ktoré nás od založenia nadačného fondu skôr zradilo. Najmä naši priatelia nás v diskusii na túto tému upozorňovali na to, že máme firmu s radom zamestnancov, o ktorú sa musíme starať, k tomu dve malé deti a práca s NF bude len ďalšia psychická aj fyzická záťaž, ktorú nemusíme zvládnuť. Aj cez tieto rozpaky sme sa rozhodli. že tomuto projektu venujeme náš voľný čas a úsilie. Držala nás predovšetkým silná motivácia, ktorú sa pokúsime načrtnúť. Hlavnou motiváciou samozrejme je pomoc potrebným v ťažkej situácii. V súčasnosti sú choroby, ktoré spôsobujú problémy ľuďom začleniť sa do normálneho života, stále na vzostupe a bohužiaľ sa to dotklo v poslednej dobe aj nášho okolia. Každopádne myšlienku založiť NF nieslo hneď niekoľko motivačných faktorov. Tým pozitívnym bola určite naša súčasná práca, ktorej náplňou je prevažne výkup, spracovanie a následný komerčný predaj vlasov do salónov krásy (našu prácu a produkty si môžete prezrieť na našom eshope so špecializáciou na predlžovanie vlasov). Kaderníčka a následne klientky získavajú tento drahocenný materiál v prvotriednej kvalite, v spracovanej podobe priamo určené na aplikáciu. Všeobecne služba predlžovanie vlasov je neskutočne na vzostupe a samozrejme limitujúci je materiál, z ktorých sa vlasy nadstavujú. Naša špecializácia je v predlžovaní vlasov, zvyčajne v dĺžkach 40 cm a vyššie. Zákazkovo sme spracovávali niekoľko parochní, navýšili kapacitu zamestnancov, ktorých sme odborne preškolili, každopádne nikdy nebol komerčný predaj parochní či tupé našou devízou, skôr sa nám priečilo predávať parochne ľuďom, čo ich potrebujú pre svoju chorobu za trhové ceny. Dokonca sme mali v minulosti niekoľko ponúk na dary vlasov, ale na rozdiel od iných sme odmietali, nevedeli sme, ako férovo tieto dary na 100% využiť. Jasným impulzom bolo, vymyslieť férový transparentný systém, ktorý pomôže potrebným parochňu získať pokiaľ možno zadarmo.

Prvou motiváciou bolo teda určité know-how, ako s vlasmi nakladať, ako ich spracovať, ako ich využiť, aby mohli slúžiť k ďalšej potrebe. To nám dodalo istotu.

Druhou motiváciou nám boli ľudia s dobrým srdcom, ktorých sme pri výkupe vlasov museli doteraz odmietať. Značnú časť vlasov pod 30 – 35 cm nemôžme vykúpiť, pretože tieto vlasy sa nedájú ďalej predať. Z krátkych vlasov 20-30 cm dokážeme tvoriť aj iné zaujimavé výrobky a zúžitkovať tak ich hodnotu, ktorú vraciame nadačnému fondu pri výkupe. Veľa ľudí sa nás tiež pýtalo, či je možné tieto vlasy poskytnúť zdarma na výrobu parochne už v minulosti. Keby sme povedali áno, klamali by sme, teda sme to narozdiel od iných nikdy nerobili. Až do založenia nadačného fondu daruj vlasy sme nevedeli, akým mechanizmom by sa to dalo realizovať. Zákazková výroba parochne trvá vlásenkárke okolo 2 – 3 týždňov času, teda cenu parochne tvoria vlasy naozaj z minimálnej časti a realizovať výrobu parochne na základe daru 20 cm vlasov bolo nereálne. Rozhodli sme sa preto pre mechanizmus, kedy sa vlastnými silami pokúsime výrobok vyrobiť čo najkvalitnejšie a súčasne najlacnejšie. Nadačný fond prostredníctvom finančných darov či darov vlasov, ktoré sa premenia na financie, zadotuje tento produkt a vyšlo nám, že by sa základné druhy parochní dali poskytovať žiadateľom úplne zadarmo. Ľudia s dobrým srdcom – darcovia sú tak našou druhou motiváciou tohto príbehu. Práve darcovia vlasov tento projekt riadia spoločne s nami. Vďaka nim, môžeme pomáhať chorým ľuďom. Pre darcu je náš fond istotou, že ich dar neskončí bez ohodnotenia v nejakom komerčnom salóne – naopak každý jednotlivý dar je presne zvážený, zmeraný a darca je s výťažkom z poskytnutého daru uvedený na transparentnom účte fondu. Týmto spôsobom postupujeme ako jediní v Českej aj Slovenský republike a vďaka tomu získavame od začiatku vysokú dôveru darcov, za čo im ďakujeme.

Treťou motiváciou, ktoré nás donútila niečo zmeniť, bola netransparentnosť súčasných projektov, ktoré sa darovaním vlasov zaoberajú. Bohužiaľ sa často skôr jedná doslova o komerčný lov darcov. Pod pár rozdaných parochní sa schová výnosný byznyz s vlasmi. Zvyčajne ide o predĺžovárňu – kadernícky salón, ktorý tieto dary predáva za násobky cien. Dalo by sa aj povedať, že na chorých si robia platené kampane iba pre svoj salón, cieľ je získať lajky a publicitu pre salón. Jednoducho povedané – ľudia posielajú darom vlasy vo veľkom, nikde nešpecifikovanom a evidovanom množstvo, tieto kilá vlasov sa potom opäť netransparentne darujú alebo predávajú do nejakého kaderníckeho štúdia, kde sa predlžujú vlasy. Príde debna vlasov, ktorá by u nás mala hodnotu 3tis. Eur je nacenená od oka napríklad za 300 Eur, sú aj organizácie, ktoré sa týmto vôbec netrápia a vlasy si jednoducho nechávajú bez nacenenie. Napríklad projekt na slovenskom za vybraných 28 kg v dĺžke nad 40 cm poskytol iba 8 parochní. Keby tento projekt fungoval podľa našich výkupných tabuliek, získa prostriedky na výrobu 150-200 parochní. Čo sa deje s darmi verejnosť nevie. Aj to bola hlavná motivácia, tento nepriehľadný systém, ktorý tu doteraz funguje zmeniť. Nadačný fond Daruj vlasy zaručuje absolútnu transparentnosť celého projektu, darca uvidí za svojím darom skutočné a merateľné výsledky, o ktorých Vás chceme presvedčiť! Pre Vašu predstavu sa môžete pozrieť na článok POROVNANIE PROJEKTOV, KTORÉ PRACUJÚ S DARMI VLASOV. Chcelo by aj uviesť, že sme vôbec prvou organizáciou, ktorá nespolupracuje podozrivo iba s jednym salónom, ale s fondom spolupracuje od začiatku viac partnerských salónov úplne bez nároku na odmenu – poskytujú pre darcu priestory a ponúkajú strih zdarma. Ak odovzdávajú parochne, potom z toho nerobia nikdy platenú kampaň, ale všetko prebieha k spokojnosti žiadateľa o parochňu, diskrétne a v príjemnej atmosfére. Jednotlivé príbehy a darovaná parochne zverejňujeme len na facebooku daruj vlasy alebo v danom salóne krásy a len ak stým žiadateľ o parochňu súhlasí, snažíme sa vždy zachovať diskrétnosť. Za spoluprácu salónom veľmi ďakujeme a veľmi si Vážime Vašu dôveru.

Poslednou motiváciou bola potom návšteva vo fakultných nemocniciach, kde sa nachádzajú predajne parochní. Tieto predajne si tu zvyčajne držia horúce miesto od deväťdesiatych rokov a obvykle ponúkajú najmä predražené syntetické parochne s nákupnou cenou niekoľko sto korún, ktoré sú tam ponúkané za tisíce, hoci sa nedajú udržať na hlave viac ako hodinu a vyzerajú veľmi neprirodzene. Bohužiaľ ľudia s postihnutím nemajú na výber a napriek tomu, že dostanú časť peňazí od poisťovne a ošetrujúceho lekára formou poukazu, doplácajú naozaj neskutočné čiastky za nekvalitné produkty. Tento hon na chorých začína už formou letákov v ordináciách lekárov. Štvrtou motiváciou bolo aspoň čiastočne zastaviť neúmerne predražený komerčný predaj chorým a poskytovať pomocou NF Daruj vlasy a súčasného partnera projektu spoločnosti ProfiBeauty s.r.o. parochne z pravých ľudských vlasov pokiaľ možno úplne zadarmo, prípadne estetické parochne na úrovni s dlhými vlasmi za adekvátny doplatok, ktorý pokryje vyššie náklady.

Všetkým veľmi ďakujeme za pomoc s prípravami a dúfame, že ciele, vízie aj motivácie dokážeme premeniť v maximálnej miere na pomoc ľuďom, ktorí si takúto pomoc zaslúžia. To nás napĺňa a robí šťastnými.

Zakladatelia NF Daruj vlasy Ondřej Suchý a Veronika Suchá

ondrej-suchy-foto veronika-sucha-foto

Facebook komentáre